E3 2013 – Co mne nejvíce zaujalo

E3 2013
Na letošní E3 jsme se dočkali oznámení mnoha titulů na nedávno oznámenou 4. generaci konzolí. Už ne tolik z nich ale dokázalo více zaujmout a jen pár stojí skutečně za zmínku. Těch několik, které nejvíce zaujaly mne najdete v tomto článku společně s informacemi o nových konzolích a jejich vlivu na PC hraní.

RYSE: Son of Rome

Na RYSE v CryTeku pracují již nějaký ten rok. Nejdříve se mělo za to, že hra vyjde ještě na Xbox360 a první KINECT, nyní byla ale během konference Microsoftu oznámena jako jedna z exkluzivních her pro Xbox One. Jak už jsme u CryTeku zvyklí, po vizuální stránce hra vypadá úžasně a dostat se za pomoci KINECTu do role římského centuriona by mohla být příjemná změna po řadě FPS ze současnosti a blízké budoucnosti. Ostatně posuďte sami z gameplay záběrů níže.Project SPARK

Project SPARK nijak zvlášť nevyniká svým vizuálním zpracováním, epickými cinematic sekvencemi nebo úžasným příběhem. I když s tím příběhem to není tak úplně pravda. Project SPARK se totiž v mohém podobá Little Big Planet a dále jeho možnosti rozvádí. Díky Project SPARK totiž hráči dostanou možnost bez zvláštních technických znalostí jednoduše vytvářet své vlastní hry s originálním příběhem a sdílet je s ostatními, kteří jejich výtvory budou moci hrát i dále upravovat.TITANFALL

Před třemi lety bývalí vývojáři Call of Duty po neshodě s vydavatelem Activision odešli (museli odejít) z Infinity Ward a v čele s Jason Westem a Vincem Zampellou založili nové studio Respawn Entertainment. Nyní konečně odhalili svůj nový titul, na kterém po celou dobu pracovali. Jmenuje se TITANFALL a jde o sci-fi FPS, kde spolu a proti sobě bojují pěšáci a velcí mechové, kteří jsou v poslední době velmi oblíbení. Mech proti mechovi je vyrovnaný boj, ale jak se vývojáři poprali s bojem obyčejného vojáka proti několikatunovému ocelovému monstru? Na tuto otázku vám odpoví gameplay záběry níže.The Order 1886

Do alternativního viktoriánského Londýna se můžeme podívat v traileru na novou exkluzivní hru pro PlayStation 4 od studia Ready At Dawn. The Order 1886 hráče přivede do steampunkového světa, kde se setkají se skutečnými historickými postavami a opět (překvapivě) budou muset bojovat za přežití lidstva. Se steampunkovými hrami se poslední dobou roztrhl pytel. Po Dishonored, Bioshock Infinite a již dlouho vyvíjeném novém Thiefovi tu máme v přípravě další skvěle vypadající hru.The Dark Sorcerer

Technologické demo, které můžete vidět níže pochází od studia Quantic Dream, o kterém jsem zde nedávno psal v článku o hře Beyond: Two Souls. Demo má za cíl ukázat grafické možnosti nové herní konzole PlayStation 4. Z technologie vyvinuté pro předchozí demo KARA vzešla již zmíněná hra Beyond: Two Souls. Můžeme tedy podle The Dark Sorcerer očekávat, že příští hra od Quantic Dream bude zasazená do fantasy světa? Zatím víme jen to, že v Quantic Dream kromě Beyond pracují ještě na jednom, dosud neoznámeném titulu. Nezbývá tedy než si počkat na odhalení dalšího klenotu, se kterým David Cage vyrukuje.Destiny

Bungie již před delším časem odešli od Microsoftu a série Halo pracovat na novém sci-fi projektu pod Activision. Tím projektem je Destiny, hra zasazená do světa, ve kterém lidstvo odolává mimozemským hrozbám v posledním městě, chráněném obrovskou záhadnou koulí, vznášející se v poklidu nad ním. Když byl titul odhalen a došlo ke zveřejnění prvních herních záběrů a artworků, nebyl jsem z Destiny příliš nadšen. Můj postoj se však výrazně změnil po prezentaci gameplay záběrů ze hry během E3 konference Sony. V herní ukázce níže můžete vidět několikaminutový průchod detailním prostředím Destiny, završený veřejnou ingame událostí. Jsem zvědavý jak se vývojářům povede zkombinovat singleplayerovou a kooperační část, protože Destiny by mohla změnit dnešní chápání kooperace ve hrách.Xbox One vs. PlayStation 4

Letošní E3 byla především o nové generaci konzolí a her, které na nich budeme moci hrát. Nebudu zde rozebírat hardwarovou stránku obou konzolí. Ti, kteří zprávy okolo nich sledují zajisté ví, že nový PlayStation je na tom, co se týče grafického výkonu a pamětí o něco lépe než nový Xbox. Bude tento rozdíl ale zásadní? A bude někde vidět?
Osobně si myslím, že rozdíl nakonec stejně ve většině her nepoznáme, výjimkou se stanou snad jen některé exkluzivní tituly pro PS4 (věřím, že Quantic Dream budou jedni z prvních, kteří se na PS4 pořádně předvedou). Většina vývojářů totiž vytvoří jednu verzi hry, kterou budou výkonově zvládat jak Xbox One, tak PlayStation 4 a samozřejmě srovnatelně výkonná PC. Jen málo studií bude věnovat čas zvláštním úpravám a vylepšením pro PS4, aby naplno využila jeho výkon.

HW specifikace nových konzolí

To že jsou obě konzole postavené na APU AMD s x86 architekturou je také přínosné pro PC platformu, jelikož vývojáři se nyní již nebudou moci tolik vymlouvat na pracnost převodu konzolových titulů na PC. Proč? Protože nové konzole jsou víceméně akorát dobře navržená PC.

Na letošní E3 se krom jiného ukázalo, že pozice Microsoftu na konzolovém trhu možná nebude tak neotřesitelná, jako tomu bylo u generace předchozí. Hráčům se nelíbí nutnost připojení jednou za 24 hodin k internetu (nebudou si moci brát konzoli třeba na chatu), vestavěná DRM ochrana (kterou vydavatelé budou moci, ale nebudou muset využívat), nemožnost bazarového prodeje her a jejich půjčování přátelům (půjčování ale Microsoft nakonec zřejmě u Xbox One umožní).
Této situace okamžitě využila na své konferenci Sony a Jack Tretton (Prezident a CEO americké Sony Computer Entertainment) oznámil, že PS4 nebude vyžadovat připojení k internetu při hraní singleplayeru, umožní bazarový prodej a půjčování her. PS4 také nebude mít vlastní DRM, nicméně to neznamená, že hry na PS4 nebudou žádné DRM obsahovat. Vydavatelé budou nejspíše do her nadále umisťovat vlastní DRM ochrany – zvláště nyní, když výdaje na vývoj next-gen her oproti předchozí generaci zase stoupnou.
Pověstný hřebíček do rakve zasadila Sony novému Xboxu cenou PS4, který bude stát o rovných $100 méně než Xbox One. Nový PlayStation se začne prodávat za $399 a narozdíl od Xbox One nebude hráče sužovat regionálním omezením (PS4 i hry na něj si budeme moct koupit kdekoliv na světě a bez problému hrát doma.).

Níže můžete vidět již velmi populární video od Sony na téma jak sdílet hry s přáteli na PS4.Uvidíme, jak to všechno dopadne. Každopádně Microsoft se bude muset hodně snažit, aby novému Xbox One napravil reputaci. Nyní se totiž příšlo na to, že demoverze Xbox One her na E3 ve skutečnosti běžely na počítačích s Windows 7.

Xbox One hry běžely na PC s Windows 7

Xbox One hry běžely na PC s Windows 7

Ten pravý odvaz přijde příští rok

Na letošní E3 se nám představilo hned několik next-gen titulů. Těch, které vypadali skutečně kvalitně ale bylo méně, než jsem očekával. Důvod je zřejmě ten, že většina vývojářů na svých next-gen titulech začala pracovat relativně nedávno a ještě nejsou přípraveni je prezentovat. Příští rok tak čekám daleko větší záplavu titulů pro novou generaci konzolí a samozřejmě i pro PC.

A ještě jedna věc na závěr. Také vám přijde design nových konzolí téměř identický? Podoba je až úsměvná vzhledem k tomu, že vizuální stránku obou konzolí utvářeli dva na sobě nezávislé týmy designerů.

Téměř identický design obou konzolíDiskuse:

Autor:
Titulek:
Text:
Kolikátý je dnes den v měsíci? (číslo):

Článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Ohlédnutí za Gamescom 2014 E3 2013 – Co mne nejvíce zaujalo Nexus 7 - praktické zkušenosti
Dark Lords sklicko.cz sklicko.cz top-hry.sk
TOPlist
Mass Effect 3